Debugowanie Solr

,

Dokumentacja Solr jest bardzo obszerna (blisko tysiąc stron w formie PDF), kod źródłowy otwarty, pomimo to, czasami zachodzi potrzeba sprawdzenia „jak to działa” na żywym organizmie. Debugowanie plików wchodzących w skład projektu dla osób, które na co dzień programują w Java to bułka z masłem. Jednak osobiście param się głównie PHP oraz JS w związku z czym nie wszystko od początku było dla mnie jasne.

Poniższy poradnik skierowany jest dla osób mojego pokroju czyt. z podstawową znajomością Java. Dalszy tekst będzie bazował na InteliJ IDEA co jest zrozumiałe jako, że na co dzień korzystam z PhpStorma:)

Kompilowanie źródeł

Na samym wstępie zaznaczam, że w dalszych krokach niezbędne będzie zainstalowanie ant.

1. Klonujemy repozytorium.

2. Przełączamy się na interesujący nas tag/branch (oczywiście jest to opcjonalne).

3. Upewniamy się, że mamy zainstalowany ivy.

4. Z poziomu katalogu solr

5. Czekamy ... potrwa to około 10 minut.

Przygotowanie plików projektu

1. Z poziomu głównego katalogu wykonujemy polecenie:

2. Po uruchomieniu środowiska, wskazujemy sklonowany katalog, a następnie wskazujemy SDK 1.8 wybierając File | Project Structure | Project | Project SDK

2. Definiujemy zdalny punkt debugowania wybierając Run | Edit configurations ... | + Remote wypełniając nowe okno jak na poniższym obrazku:

Debugowanie

1. Uruchamiamy Solr w trybie debugowana.

2. Oznaczmy interesujący nas fragment w kodzie (klikając na numer linii), a następnie klikamy na ikonę . W konsoli IDE powinien pojawić się komunikat:

3. Jeśli w trakcie działania zostanie przetworzony kod w którym zaznaczyliśmy brakepoint, działanie zostanie zawieszone, a my zostaniemy przeniesieni do IDE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *