Aero2 na Lenovo x200s

,

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem Lenovo x200s, oraz nosisz się z zamiarem skorzystania z usługi Aero2, to muszę Cię zmartwić. Nie będzie łatwo.

Czekają Cię dodatkowe koszty, rozbieranie laptopa, instalacja BIOS … ale czego się nie robi dla darmowego transferu rzędu 512 kb/s, oraz kodów CAPCHA co godzinę:)

Modem WWAN

Niestety, ze względu na brak obsługi częstotliwości 900 MHz, domyślny modem tj. Ericsson F3507g nadaje się jedynie jako ozdoba. Konieczna jest jego wymiana.

W tym miejscu masz do wyboru dwie możliwości:

 1. Mniej elegancką. Kupno zewnętrznego modemu na USB,
 2. Bardziej elegancką. Podmiana modemu podłączonego do płyty głównej.

Jeśli zdecydujesz się na opcję 1, możesz przejść od razu do sekcji Oprogramowanie.
Jeśli jesteś bardziej ambity / masz więcej czasu, czeka się trochę więcej literek do przeanalizowania:)

Jako modem zastępczy wybrałem Ericsson F5521gw. Na Alledrogo można go dostać już za 50zł (stan na wrzesień 2014). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać inny pasujący z listy.

Jeśli myślisz, że wystarczy kupić inny modem, wymienić go i po sprawie, to grubo się mylisz. Lenovo poprzez swoją listę dozwolonych urządzeń sprawdzanych na poziomie BIOS, skutecznie blokuje inne podzespoły. Podobno jest kilka sposobów na obejście tego problemu, jednak w moim odczuciu, najlepszym, a przy tym permanentnym jest podmiana BIOS na wersję pozbawioną whitelist.

Wgrywanie biosu

No dobra, ale gdzie znaleźć taką specjalną wersję BIOS? Ano można samemu zrobić, lub poszukać gdzieś gotowej paczki. Nie znam się na oprogramowaniu BIOS, w związku z czym poszukałem gotowego rozwiązania.

Według wszystkich instrukcji, przed instalacją modyfikacji, należy zainstalować wersję źródłową BIOS. Nie wiem ile z tym prawdy, bo tak się akurat złożyło, że miałem już ją zainstalowaną. W każdym razie wszystko co potrzebne masz w powyższej paczce (6duj47u6.exe dla systemów 64-bitowych).

Podmianę BIOS próbowałem przeprowadzić z poziomu Windows 7 64bit. Byłoby zbyt pięknie, gdyby się udało. Aby zaoszczędzić czasu, od razu zalecam instalację z poziomu USB (instrukcja tworzenia bootowalnego USB). Całość ogranicza się wtedy do skopiowania zawartości odpowiedniego katalogu oraz wywołania pliku flash.bat.

Podmiana modemu

Nie będę się zbytnio rozpisywał na temat podmiany modemu, bo wszystko jest w instrukcji. Napiszę tylko, że modem ulokowany jest w okolicy prawej strony palmrestu, obok karty WIFI.

Sterowniki

Dla osób, które wybrały modem spod szyldu innego niż Lenovo, czeka kolejna niespodzianka. Instalacja sterownika dla tożsamego sprzętu, pobrana ze strony Lenovo zakończy się fiaskiem. Windows Update też nie wie co jest grane. Zatem, zostaje tylko ręczne szukanie odpowiednich sterowników.
Uwierz mi, może to stanowić pewien problem, a na pewno jest frustrujące…
Osobom, które zdecydowały się na F5521gw, oszczędzę trudu, sterowniki możecie pobrać z mojego serwera:)

Oprogramowanie

Została najprostsza część – konfiguracja połączenia. W przypadku Windows 7, wygląda to następująco:

 1. Wchodzimy do Panelu sterowania,
 2. Wybieramy Centrum sieci i udostępniania, następnie Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć,
 3. W oknie wybieramy pozycję Skonfiguruj połączenie telefoniczne,
 4. Jako numer telefonu wpisujemy *99#, konfigurujemy pozostałe pole według uznania, po czym klikamy na Utwórz,
  Aero2 tworzenie połączenia
 5. Warto dodatkowo skonfigurować połączenie, w tym celu z poziomu Centrum sieci i udostępniania wybieramy opcję Zmień ustawienia karty sieciowej,
 6. Z menu kontekstowego wcześniej utworzonego połączenia wskazujemy pozycję Właściwości,
 7. Zakładkę Opcje ustawiamy następująco:

  Aero2 konfiguracja połączenia

Nie pozostaje nam nic innego jak zainicjować połączenie:)
Odnoście CAPCHA nie szukałem usprawnień, jeśli znajdę coś interesującego, to oczywiście dam znać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *