Aero2 na Lenovo x200s

,

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem Lenovo x200s, oraz nosisz się z zamiarem skorzystania z usługi Aero2, to muszę Cię zmartwić. Nie będzie łatwo.

Czekają Cię dodatkowe koszty, rozbieranie laptopa, instalacja BIOS … ale czego się nie robi dla darmowego transferu rzędu 512 kb/s, oraz kodów CAPCHA co godzinę:)

Modem WWAN

Niestety, ze względu na brak obsługi częstotliwości 900 MHz, domyślny modem tj. Ericsson F3507g nadaje się jedynie jako ozdoba. Konieczna jest jego wymiana.

W tym miejscu masz do wyboru dwie możliwości:

 1. Mniej elegancką. Kupno zewnętrznego modemu na USB,
 2. Bardziej elegancką. Podmiana modemu podłączonego do płyty głównej.

Jeśli zdecydujesz się na opcję 1, możesz przejść od razu do sekcji Oprogramowanie.
Jeśli jesteś bardziej ambity / masz więcej czasu, czeka się trochę więcej literek do przeanalizowania:)

Jako modem zastępczy wybrałem Ericsson F5521gw. Na Alledrogo można go dostać już za 50zł (stan na wrzesień 2014). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać inny pasujący z listy.

Jeśli myślisz, że wystarczy kupić inny modem, wymienić go i po sprawie, to grubo się mylisz. Lenovo poprzez swoją listę dozwolonych urządzeń sprawdzanych na poziomie BIOS, skutecznie blokuje inne podzespoły. Podobno jest kilka sposobów na obejście tego problemu, jednak w moim odczuciu, najlepszym, a przy tym permanentnym jest podmiana BIOS na wersję pozbawioną whitelist.

Wgrywanie biosu

No dobra, ale gdzie znaleźć taką specjalną wersję BIOS? Ano można samemu zrobić, lub poszukać gdzieś gotowej paczki. Nie znam się na oprogramowaniu BIOS, w związku z czym poszukałem gotowego rozwiązania.

Według wszystkich instrukcji, przed instalacją modyfikacji, należy zainstalować wersję źródłową BIOS. Nie wiem ile z tym prawdy, bo tak się akurat złożyło, że miałem już ją zainstalowaną. W każdym razie wszystko co potrzebne masz w powyższej paczce (6duj47u6.exe dla systemów 64-bitowych).

Podmianę BIOS próbowałem przeprowadzić z poziomu Windows 7 64bit. Byłoby zbyt pięknie, gdyby się udało. Aby zaoszczędzić czasu, od razu zalecam instalację z poziomu USB (instrukcja tworzenia bootowalnego USB). Całość ogranicza się wtedy do skopiowania zawartości odpowiedniego katalogu oraz wywołania pliku flash.bat.

Podmiana modemu

Nie będę się zbytnio rozpisywał na temat podmiany modemu, bo wszystko jest w instrukcji. Napiszę tylko, że modem ulokowany jest w okolicy prawej strony palmrestu, obok karty WIFI.

Sterowniki

Dla osób, które wybrały modem spod szyldu innego niż Lenovo, czeka kolejna niespodzianka. Instalacja sterownika dla tożsamego sprzętu, pobrana ze strony Lenovo zakończy się fiaskiem. Windows Update też nie wie co jest grane. Zatem, zostaje tylko ręczne szukanie odpowiednich sterowników.
Uwierz mi, może to stanowić pewien problem, a na pewno jest frustrujące…
Osobom, które zdecydowały się na F5521gw, oszczędzę trudu, sterowniki możecie pobrać z mojego serwera:)

Oprogramowanie

Została najprostsza część – konfiguracja połączenia. W przypadku Windows 7, wygląda to następująco:

 1. Wchodzimy do Panelu sterowania,
 2. Wybieramy Centrum sieci i udostępniania, następnie Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć,
 3. W oknie wybieramy pozycję Skonfiguruj połączenie telefoniczne,
 4. Jako numer telefonu wpisujemy *99#, konfigurujemy pozostałe pole według uznania, po czym klikamy na Utwórz,
  Aero2 tworzenie połączenia
 5. Warto dodatkowo skonfigurować połączenie, w tym celu z poziomu Centrum sieci i udostępniania wybieramy opcję Zmień ustawienia karty sieciowej,
 6. Z menu kontekstowego wcześniej utworzonego połączenia wskazujemy pozycję Właściwości,
 7. Zakładkę Opcje ustawiamy następująco:

  Aero2 konfiguracja połączenia

Nie pozostaje nam nic innego jak zainicjować połączenie:)
Odnoście CAPCHA nie szukałem usprawnień, jeśli znajdę coś interesującego, to oczywiście dam znać.

9 komentarzy

 1. dorjan

  Przy tym Lenovo trzeba się jednak sporo natrudzić. Gdybym miał w taki sposób konfigurować modem to pewnie zostałbym przy zewnętrznym Huawei E3131, ale ten Ericson F5521gw jest dedykowany również do HP z procesorami Intel Sandy Bridge i mój Elitebook 8760w jest z nim w pełni kompatybilny. Korzysta z firmowych sterowników HP i niczego nie trzeba ustawiać. Wystarczy włożyć do gniazda modem i podpiąć oznakowane kabelki anteny, a także wsunąć w szczelinę pod akumulatorem kartę SIM. To wszystko. Resztę wykonuje HP Connection Manager. Modem jest świetny i dużo czulszy niż modemy na USB, nawet te z podpiętymi antenkami.. Działa lepiej niż procesory wbudowane do typowych nawigacji, np. SiRFA Atlas III.
  Porównywałem czułość nawigacji w tym samym miejscu co laptop HP, różnica jest spora. Nawigacja wykrywa i korzysta z 6 satelit, a Ericson pokazuje 9. Sygnał Aero2 z F5521gw jest znakomity i wyświetlane są wszystkie kreski zasięgu, a polecany E3131 Huawei w tych samych warunkach waha się pomiędzy dostatecznym (3 kreski), a dobrym (4 kreski).
  Modem F5521gw Ericsona pracuje bardzo ładnie z PC Navigator 14 FREE. Jestem zadowolony z tego modemu, a wydałem zaledwie 65 PLN na popularnym portalu aukcyjnym. Małe, a cieszy.
  Pozdrawiam.

 2. Łukasz W

  Wszystko pięknie ładnie. Tylko szkoda/strata czasu i modemu :)

  Posiadam lenovo x200 i modem ericssona 3507g, Modem obsługuje Aero2. Wcześniej nie dałem rady tego zrobić – nie wiem czemu. Możliwe, że mam system po formacie. Zainstalowałem podstawowe sterowniki z lenovo – jak i dostępne oprogramowanie ‚Lenovo Mobile Broadband Activation’.

  Na koniec zestawienie danych technicznych:

  MODEM:
  Features
  Chipset: Ericsson F3507g
  USB ID: 0bdb:1900
  USB ID: 0bdb:1902
  WCDMA 2100/1900/850MHz
  GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz
  GPS
  Download up to 7.2Mbps
  Upload up to 2.0Mbps

  AERO2:
  BDI dostępny jest wyłącznie w zasięgu sieci Aero2:

  pasma 900 MHz lub 2600MHz,
  technologia HSPA+ (900 MHz) lub LTE (2600MHz),
  21.12.2016r. – Data Wygaśnięcia Bezpłatnego Dostępu do Internetu w paśmie 900MHz,
  prędkość transmisji danych dla każdego Korzystającego jest na poziomie nie większym niż 512 kb/s
  każdorazowe nieprzerwane i bezpłatne połączenie z siecią Internet nie przekracza jednorazowo 60 minut licząc od momentu nawiązania takiego połączenia
  Podane powyżej parametry Bezpłatnego Dostępu do Internetu zależą od liczby Korzystających i tego w jaki sposób użytkują kart SIM BDI.

  POZDRAWIAM

  • mp107

   Aero2 od jakiegoś czasu działa nie tylko na UMTS900, ale i na innych pasmach (w tym GSM) i to dlatego działa ono na Ericssonie 3507g.
   Napisano z Lenovo X200s z pomocą Aero2 i Ericssona 3507g. ;)

   Pozdrawiam

 3. Krzysiek

  Cześć.
  Mam problem.
  Mam tą samą kartę co Ty i skonfigurował system pod aero2 zgodnie z Twoimi wytycznymi, lecz a każdym razem pojawia mi się problem 734.
  Co mam zrobić?
  Pozdrawiam.

 4. max

  Mam problem z modemem f3507g, zarówno z Aero2 jak i z PLAY. Za każdym razem modem widzi sieć i zasięg ale rzy próbie połączenia wyświetla błąd 043. Nie może pobrać adresu IP z DHCP.

  Laptop X200s + Ericsson F3507G + Windows 7 x64 z SP1
  Aplikacja Access Connections w wersji 5.98

  Czy ktoś miał podobny problem i mógłby pomóc, doradzić?

  Pzdr.

  • M

   Trzeba wejść w opcje Thinkvintageaccesconnection, zakładka Location profile, wejść w opcje połączenia Mobile broadboand, opcje Wireleswansettings, następnie w opcjach Selact WAN setings wybrać profil Custom i w nim ustawić parametry połączenia, tak jak jest podane na stronie Aero2, czyli np. name: Aero2, APN:darmowy.
   pozdr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *